[ GLZ Design Mimarlık ]

Otel Projeleri Mimari Tasarımı

Günümüzde Şehirlerde, ilçelerde ve turistlik bölgelerde faaliyet gösteren binlerce otel bulunur. Bu oteller farklı amaçlar için kullanılıyor. Otellerde turistlik amaç için gelen insanlar konakladığı gibi farklı şehirlere iş gezisi, sempozyum gibi farklı amaçlar için giden insanlar da konaklıyor.

Asıl hizmeti konaklama olan otellerde konaklamanın dışında farklı hizmetler de veriliyor. Zaman içinde gelişim sağlayan oteller bu günlerde konaklamanın çok daha ötesine geçerek insanlara bir ev huzuru ve ortamı vermeye çalışıyor. Bu hizmeti ile müşteri çekmeye çalışan oteller adeta birbirleri ile yarışıyorlar. Bu yarışta çok güzel hizmet anlayışı çıktığı gibi çok farklı ve güzel otel projeleri ve dekoratifleri de oluşuyor.

Otel Projelerinde Dikkat edilmesi Gerekenler

Otel yapma fikri ortay çıktıktan sonra otelin yapılacağı alana göre güzel ve etkili bir proje çizilerek yola başlamalısınız. Belediye ve bakanlıklardan gerekli izinleri aldıktan sonra projeye başlayabilirsiniz. Projeyi otelin vereceği hizmete göre yapmalısınız. Otel şehir oteli, turizm veya termal otel gibi tasarlanabilir. Sizde hangi amaçla kullanacaksanız o yönde proje çizdirmelisiniz. Otel projelerinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Proje bütçeye göre çizilmelidir.
  • Öncelikle hedef kitleyi belirlemelisiniz
  • Otelde restoran, kafe gibi ortak kullanım alanları geniş ve rahat olmalıdır.
  • Otelin dışarı açılan kapısı ve vitrini olan resepsiyona çok dikkat etmelisiniz.
  • Odalar otelin çevresinde bulunan en güzel manzaraya bakmalıdır.
  • Seçilecek mobilyalar uzun ömürlü ve gösterişli olmalıdır.
  • Perde ve halı seçimi ile dekoratif eşyalar uyumlu olmalıdır.
  • Elektrik, su ve gider hattı çok sağlam olmalıdır. Sık sık arıza vermemesi otelin geleceği açısından önemlidir.

Otel projesi ve yapımı sabit bir maliyet ve bir kereye mahsus yapılan bir ödemedir. Onun için daha sağlıklı ve kaliteli malzeme kullanmak, kaliteli işçilik, deneyimli mimarlar her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Şehir Oteli Projeleri

Şehir merkezlerinde, hava alanlarına hastane yakınlarında daha sık faaliyet gösteren şehir otelleri farklı şehirlerden gelen insanların konaklama amacı ile tercih ettikleri yerlerdir. Bu otellerden insanların beklentileri sadece konaklama ve kahvaltıdır. Bu otelleri tercih eden inanlar otelde de fazla vakit geçirmezler. Bazen bir iş merkezinin bir katı komple otel olarak kullanılırken bazen yüksek katlı binalarda faaliyet gösterebilirler. Şehir otellerinin bazıları bulundukları il veya ilçe belediyelerine bağlı olurken bazıları turizm bakanlığına bağlı oluyorlar. Turizm bakanlığı kriterlerine uygun olan oteller bakanlığa bağlı oluyorlar. Bakanlığa bağlı olanlar hizmet ve kapasitelerine göre yıldızlı otel oluyorlar.

Bu otellerin projeleri yapılırken otel girişine resepsiyon düşünülmelidir. Koridorlar ve odalar dar olmamalı yine ortak kullanım alanları odaları rahatsız edici şekilde dizayn edilmemelidir. Çok katlı otellere asansör konmalı ve giriş kapıları çok gösterişli olmalıdır.

Turizm Oteli Projeleri

Şehir otellerinin aksine insanlar turizm otellerine tüm vakitlerini geçirmek için gelirler. Bu tarz oteller büyük bir alanlardan oluşur ve her yıl binlerce inanı ağırlar. Bu insanlar otellerde çok güzel zaman geçirmek ve tatil yapmak için konaklar. Turizm oteli projesi yapılırken bu amaçlar doğrultusunda yapılmalıdır. Otelin ortak kullanım alanları olan havuz, restoran, barlar, sauna ve oturma alanları tüm misafirlere hitap edecek şekilde düşünülmeli ve bu alanlar oldukça büyük ve kullanışlı olmalıdır. Katlı otellerde birden fazla asansör bulunmalıdır. Odalar gösterişli, geniş, balkonlu ve duşlu olmalıdır. Ayrıca mutfak, çamaşırhane gibi sadece personelin kullanacağı alanlar misafirlerden bağımsız bir şekilde yapılmalı ve girişi ayrı yerden düşünülmelidir.

Termal Otel Projeleri

Termal oteller turizm otelinin farklı bir amacıdır. Turizm otelinden farkı termal amaçlı tercih edilmeleridir. Bu oteller bünyesinde bulundurduğu veya yakınında bulunan termal havuzlar için gelen misafirlere konaklama hizmeti verir. Turizm otellerden farklı olarak bu otellerde termal havuzlar için çok geniş yer verilmeli ve otelde verilen tüm hizmet bu havuzlar çevresinde şekillenmelidir.

Otel İç Mimari

Oteller hangi amaçla yapılırsa yapılsın odaların dizaynı üst düzeyde olmalıdır. Misafirleri tüm ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde dizayn edilmelidirler. Bu da iyi bir proje ile gerçekleşebilir. GLZ Desing mimarlık ailesi olarak birçok farklı yaşam alanında olduğu gibi otellerde de farklı tasarımlar ile proje yapıyoruz.

Profesyonel ekibimiz ile en ince ayrıntıya kadar bütçe, süre, maliyet ve kalite gibi tüm başlıklar düşünülerek ideal otel projesi planlanıyor. Bu projeler sayesinde gereksiz maliyetlerden de kurtulmuş olacaksınız. Projenin her aşamasında kontrolü sağlayan, güvenli, hızlı bir şekilde tamamlanan projeleri görmek ve her türlü otel projesi desteği için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

87

3D modelleme

Studio, eksiksiz bir 3D iç modelleme yelpazesi sunar

75

ODA ÖLÇÜMÜ

Projenin kusursuz tasarımının geliştirilmesi

85

2d Planlama

Harika görselleştirme için 2D planlama sağlıyoruz

[ testimonials ]

What People Say

"You will never fake the feeling of being in such a place. The live minimalism base on the natural materials & alive unprocessed."
Anna Paulina
Client of Company
"You will never fake the feeling of being in such a place. The live minimalism base on the natural materials & alive unprocessed."
Pablo Gusterio
Client of Company
"You will never fake the feeling of being in such a place. The live minimalism base on the natural materials & alive unprocessed."
Kristina Lee
Client of Company